تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


دونلی اسپندار چگونه به سرقت رفت؟!

  خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- در حالی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به پنجمین روز خود می رسد که علاوه بر حضور نداشتن موسیقی نواحی و اقوام ایران در جدول اجراهای این دوره از جشنواره به جز یک گروه گیلک، در مراسم افتتاحیه استان سیستان و بلوچستان نیز دونلی شیرمحمد اسپندار به سرقت رفته و هنوز اثری از آنها نیست، اگرچه روایت ها از گم شدن یا به سرقت رفتن ساز یکی نیست!
   
  به گزارش CHN، بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به طور همزمان در تهران و استان های کشور در حالی از 24 بهمن ماه شروع به کار کرده است که افتتاحیه این جشنواره در استان ها با ماجراهای عجیب همراه شده است. شیرمحمد اسپندار دونلی نواز منطقه "بمپور" از توابع شهرستان "ایرانشهر" در جنوب سیستان و بلوچستان که زمانی دکترای افتخاری رشته موسیقی خود را با حضور "ژاک شیراک" رییس جمهور وقت فرانسه دریافت کرد درحالی به افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر در ایرانشهر می رود که دونلی هایش در بین راه ربوده می شوند و وی پس از رسیدن به مقصد بدون دونلی ها به سالن می رود و مخاطبان به جای اجرای زنده، صدای ساز زدن او را از روی لوح فشرده می شنوند.
   
  اما "دونلی" سازی است که در پاکستان ساخته می شود و اسپندار این ساز را مدت ها می نواخت . شیرمحمد اسپندار دونلی نواز منطقه بلوچستان در این باره به CHN می گوید:«قرار بود مرا با اتوبوس به ایرانشهر بیاورند اما من موافقت نکردم به همین خاطر با خودروی سواری راهی ایرانشهر شدم. در هنگام ورود راننده به اصرار کیفم را که در آن دونلی هایم، شناسنامه، کارت های بانکی ام بود در صندوق عقب ماشین گذاشت و به همراه ما مسافر جوانی هم سوار شده بود.»
   
  وی ادامه می دهد:« در بین راه مسافر از اتومبیل پیاده شد و هنگامی که به ایرانشهر رسیدیم از ساک در صندوق عقب خبری نبود. هرچقدر اصرار کردم که ساک ام در صندوق است اما اثری از ساک نبود. به برنامه رفتم و بدون اجرای  زنده، برنامه به پایان رسید.»
   
  اسپندار ضمن اظهار نارضایتی می افزاید:«سازم علاوه بر ارزش مادی ارزش معنوی زیادی برایم داشت. به برنامه ای دعوت شدم که سازم برای آن برنامه به سرقت رفته است و اینها خیلی آزرده خاطرم کرده است.»
   
  دونلی نواز منطقه بلوچستان ضمن اظهار نارضایتی از وضعیت پیش آمده خواستار رسیدگی و تسریع هرچه سریع تر این اتفاق و دلایل به وقوع پیوستن این جریان شده است.
   
  اما یکی دیگر از دوستان اسپندار که نخواست نامش فاش شود در این باره می گوید:«استاد را دیدم که در برنامه افتتاحیه جشنواره به سالن آمد و دونلی ها و سازهایش همراهش نبود. همانجا به من گفت که سازم در اتومبیل گم شده است. »
   
  وی که در ابتدا می گوید اتومبیل از سوی وزارت ارشاد به محل زندگی اسپندار رفته ضمن تکذیب گفته های اولیه خود ادامه می دهد:« اتومبیل از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد منطقه نبود. اما در ابتدا قرار بود استاد با اتوبوس به ایرانشهر برود که با مخالفت وی این اتفاق نیفتاد و در عوض اتومبیلی برای بردن وی گسیل شد که این جریانات پیش آمد.»
   
  با این حال طبق گفته های شیرمحمد اسپندار دونلی نواز منطقه بلوچستان سازهای وی و مسبب یا مسببان این ماجرا تا به این لحظه پیدا نشده اند.

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : دونلی ,اسپندار ,ایرانشهر ,جشنواره ,بلوچستان ,منطقه ,نواز منطقه ,شیرمحمد اسپندار ,منطقه بلوچستان ,دونلی نواز ,اسپندار دونلی ,نواز منطقه بلوچستا ,
  دونلی اسپندار چگونه به سرقت رفت؟!

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 27 مرداد 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر